23 lutego 2017

Trwają prace nad rzeźbą

Damian Kucaba, laureat konkursu Zderzenie, organizowanego przez Invest Komfort i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, już od kilku miesięcy pracuje nad stalową rzeźbą, która ma stanąć nad brzegiem Motławy.

Realizacja projektu wymaga nie tylko kunsztu artystycznego, ale również dokładności. Wykonanie dzieła jest bardzo czasochłonne, ze względu na jej zróżnicowany kształt i materiał, w związku z czym wymaga podziału pracy na etapy. Pierwszy z nich polega na przygotowaniu szkieletu, stabilnej konstrukcji, która utrzyma ponad 2 metrową metaliczną rzeźbę. Zacząłem od przygotowania konstrukcji z profili
o szerokości 40 mm, po to, aby wszystko było stabilne i usztywnione.
 – relacjonuje Damian Kucaba – Skomplikowana konstrukcja wypełni wnętrze rzeźby i nie będzie widoczna. Na stelaż nakładałem następnie kawałki blach giętych na gorąco. Tak powstała wewnętrzna część formy – dodaje.

Autor rozpoczął już prace nad kolejną częścią konstrukcji. Pofałdowana powierzchnia zewnętrznej strony rzeźby ma podkreślać ulotność wspomnień o dawnym przeznaczeniu terenu, jednocześnie kontrastując z jego współczesną architekturą, co było moją odpowiedzią na zadany temat konkursu – mówi artysta.

Damian Kucaba pochodzi z podkarpackiej wsi – Woli Małej i jest absolwentem krakowskiego ASP. Do udziału w Zderzeniu zachęciła go zarówno tematyka konkursu, jak i sugerowane surowce, w tym wypadku stal. Od lat pracuję w stali i właśnie w tym materiale odnajduję się najlepiej, jeśli chodzi
o rzeźbę.
 – tłumaczy – Co najważniejsze, temat zaproponowany przez organizatorów konkursu również bardzo przypadł mi do gustu. Idea Zderzenia niesie ze sobą mnóstwo możliwości. 

Mieszkańcy Trójmiasta mogli zobaczyć model rzeźby Damiana Kucaby jesienią zeszłego roku,
w ramach zorganizowanej przez Invest Komfort wystawy prac konkursowych Zderzenie. Dzieło podkarpackiego artysty nagrodzono m.in. za oryginalny kształt nawiązujący do kadłuba statku. Fakt, że w miejscu dzisiejszej inwestycji Brabank w przeszłości naprawiano statki, stał się dla mnie głównym motorem przy tworzeniu formy – tłumaczy Damian Kucaba.

Efekty pracy artysty będziemy mogli zobaczyć niebawem przed Brabank Apartamenty, przy ulicy Stara Stocznia w Gdańsku.

Firma Invest Komfort istnieje na rynku nieruchomości już od 1995 roku. Spółka skupia swoją działalność w Trójmieście i okolicach, specjalizując się w realizacjach inwestycji położonych w prestiżowych lokalizacjach.Wszystkie inwestycje charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz niebanalną architekturą harmonijnie wkomponowaną w otoczenie przyrodnicze i zabudowę miejską. Dowiedz się więcej.

Wybrane inwestycje

Zainteresowany inwestycją?

Skontaktuj się z Naszymi doradcami